Diskuse

Reakce na příspěvek

Reprezentativnost průzkumu je slušná

2.6.2009 13:16 vložil Karel

Většina lidí se mylně domnívá, že má-li vzorek průzkumu za Prahu 3 mít necelých 200 dotázaných, tak za celou Českou republiku by snad měl mít 100x více a Za spolkovou republiku Německu 800x více podle počtu voličů. Průzkumy názorů však jsou založeny na počtu pravděpodobnosti vzorku s počtem voličů a nikoliv na podílech či průměrech názorů. Proto vypovídající schopnost v počtu pravděpodobnosti není závislá na území a voličích o kterých vypovídá, ale jen na velikosti samotného vzorku.
Má-li jednoduchá chyba četnosti činit nejvýše 2% a o domělém rozdělení otázek nevíme nic (50%/50%), dostaneme tedy nutnou velikost vzorku nejméně 625 dotázaných (Pro SRN, pro ČR, pro Prahu3).
Stačí-li nám jednoduchá chyba 3% a za nepřípustné míníme 20% špatných odpovědí (20%/80%), dostaneme tedy nutnou velikost vzorku nejméně 178 dotázaných (Pro ČR i %Prahu 3). Podle počtu pravděpodobnosti je spolehlivost výpovědi za těchto podmínek na hladině 95 %.
Předpokládám, že agentura nepodvádí. Tj. že ve vzorku je 50 % žen, věková skladba odpovídá složení podle věku na Praze 3 z posledního sčítání obyvatelstva a že i příjmová skladba dotázaných odpovídá složení podle příjmů na Praze 3. Zajistit to není jednoduché, ale tyto výsledky vypadají slušné.antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole jsou povinná.
reklama