Diskuse

Reakce na příspěvek

Re: Re: Re: Zmeny ve Fondu bydleni

13.4.2010 08:44 vložil Ondřej Rut (SZ)

Především máte pravdu v tom, že obecní byt není byt sociální. Obecní byty by se daly v budoucnosti využívat jako sociální až je současní nájemníci opustí. Většina ze současných nájemníků má "dekret" respektive nájemní smlouvu na dobu neurčitou, takže většina obecních bytů se pro sociální účely neuvolní, nebo se uvolní za velmi dlouho.

Nabízí se tedy nabídnout privatizaci všem nájemníkům. Tedy těm, kteří v pronajatých bytech skutečně bydlí. Cílem privatizace je podle mého názoru umožnit lidem, kteří tu dlouhodobě bydlí, aby zde mohli bydlet i nadále. Poměrně velké procento bytů však je dlouhodobě zneužíváno a pronajímáno třetím osobám a radnici Prahy 3 je tohle úplně jedno. Privatizoval bych tedy za ceny obvyklé v celé Praze, privatizaci bych nabídl všem, ale ještě předtím bych provedl důkladnou kontrolu bytů, zda v nich nájemníci skutečně bydlí. Uvažoval bych také o zpětném předkupním právu pro radnici, dejme tomu na pět či deset let, aby se zabránilo kšeftování s privatizovanými byty, zejména s těmi o velkých výměrách.

Zároveň by ale MČ neměla rezignovat na budování sociálního bydlení. Výnosy z privatizace by měly být dostatečné na stavbu nových sociálních, nízkoenergetických a nízkonákladových bytů. Navíc by na to šlo najít dotace.

(Podotýkám, že toto je můj osobní názor, dávám ho k diskusi a odpovídám tím na nadhozené dotazy, jako SZ budeme podrobný program pro bydlení teprve připravovat).antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole jsou povinná.
reklama