Diskuse

Svobodní jsou i v Praze 3

Vložit nový příspěvek

Veřejné statky

14.5.2014 23:55 vložil Zdeněk Zábojník

Dobrý den,
chtěl bych si ujasnit, zda považujete za veřejný statek např. mateřské školky, nebo je to pro Vás něco, co by měl zajišťovat trh? Chci jen vědět, kde je pro Svobodné ta hranice.
Zdeněk Zábojník


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Veřejné statky

15.5.2014 08:44 vložil Kardinál Fabio Pigliapoco

Ptáte se na moc konkrétní věci. To nemá pan Štampach rád. Pro něj jsou důležité "teze". Posvítíme si na euronesmysly! Více svobody, méně státu! Chceme pomazánkové máslo! Hoj! Hoj! Hoj!


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Veřejné statky

15.5.2014 13:28 vložil Tomáš Štampach

Vážený pane Zábojníku,
děkuji za Váš dotaz a mohu Vás ubezpečit, že tématu mateřských školek se podrobně věnujeme.
Ač se to některým ostatním diskutujícím může zdát zvláštní, opravdu jsem rád za Váš konkrétní dotaz, ačkoliv moje odpověď vyzní kontroverzně. V současné době MŠ považujeme v naší pobočce "s výhradami" za veřejný statek, ačkoliv mně osobně je v této problematice bližší myšlenka zajištění trhem. Na následujích řádcích se tento svůj osobní názor pokusím trošku vysvětlit.
1) Veřejný statek má sloužit většině obyvatelstva, to bohužel MŠ jaksi neplní.
2) Je třeba si uvědomit, že i přesto, že je zřizovatelem MŠ městská část, příjem dětí řeší dle školského zákona jen a pouze ředitel(ka) dané MŠ. Může se tedy stát, že z peněz dané městské části jsou podporovány děti z jiných městských částí či obcí. Dalším problematickým bodem jsou lidé, kteří žijí v pronájmu a mají trvalé bydliště v jiné MČ (či obci), za tyto rezidenty MČ nedostává příjem, naopak opětovně umístěním jejich dětí do veřejné školky jsou finančně zvýhodňovány z daného rozpočtu.
S pozdravem
T. Štampach


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama