Diskuse

Svobodní jsou i v Praze 3

Vložit nový příspěvek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: dlouhé, ale prázdné

8.5.2014 11:48 vložil Jirka Ptáček

Podle mě jsou oba diskutované body (rozpočet + privatizace majetku) v úzkém vztahu. Zdá se, že pánové Svobodní pohlížejí na rozpočet městské části podobnou optikou, jako je nahlíženo na státní rozpočty. Tady je ale velký rozdíl. ČR se skutečně dlouhodobě zadlužuje, státní dluh dnes dosahuje bezmála 1,7 bil. Kč a z tohoto pohledu by se mohl zdát prodej neefektivně spravovaného státního majetku jako jedna z možných cest, jak alespoň trochu dluh snížit (vzhledem k reálným číslům spíše zpomalit).
Jenže situace Prahy 3 je zcela odlišná. Praha 3 prakticky dluhy nemá. Masivně privatizuje obsazené byty a příjem z privatizace již nyní kryje přibližně polovinu rozpočtu městské části. Tenhle zdroj zanedlouho vyschne. Tedy byty a nebyty s možností tržního nájemného jsou podle mě jednou z cest, jak ponechat finanční rezervu pro budoucí rozpočty.
Tedy Praha 3 je nezadlužená a celkem bohatá. Co by mi přišlo jako relevantnější téma k diskusi je otázka toho, zda tyto prostředky spravuje (spravovala) efektivně a transparentně. Především za vlády ODS se díky tomuto přísunu financí pouštěla do zcela absurdních projektů (Lupáčovka, předražené podzemní kontejnery a řada dalších).

A ještě k diskutovanému článku. Jedna z kritizovaných věcí je transparentnost městské části. Právě v tomto volebním období se na transparentnosti poměrně zapracovalo.
Praha 3 je teď první městskou částí, která zveřejňuje smlouvy a objednávky na internetu. Děje se tak zcela nad rámec zákona. Na webu zveřejňuje všechna usnesení rady, vč. příloh které v minulosti skrývaly ty nejpodstatnější věci. Jsou zde zápisy z výborů a komisí, videozáznamy z jednání zastupitelstva. To jsou věci, o kterých se nám ještě před 4 lety ani nezdálo.

Já vůbec netvrdím, že není co zlepšovat. Ale přijde mi, že zrovna v těchto věcech jste se naprosto netrefili.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dlouhé, ale prázdné

8.5.2014 13:06 vložil Tomáš Štampach

Vážení pánové,
pokusím se zde vysvětlit pár výše řečených témat.
1) rozpočet vs. závěrečný účet - to je přeci jenom trošku rozdíl. V závěrečném účtu se vyskytují jen proúčtované finance za daný rok, není tedy zvláštností, když původně plánované akce se během roku pozdrží a financování proběhne v letech dalších. Např. si vypůjčím tunel Blanka, Hl. m. Praha na svém účtu rok či více pozdržovalo nějakou tu miliardu, ačkoliv to byla vždy jedna z největších investičních výdajových položek rozpočtu, v závěrečném účtu se tak nevyskytne a navenek to vypadá, že hospodaří s přebytkem. Toto vše se pak projeví až za nějaký ten rok... V současné době tak dle mého zde vedeme diskusi o matematické hře čísel, kdy každý z nás máme na věc jiný pohled. Ačkoliv Váš názor respektuji, tak o opaku mě však nepřesvědčíte.
2) uložení přebytkových financí - existuje spousta konzervativních fondů, kde MČ může mít uloženy finance s minimálním rizikem. V současné chvíli Vám nejsem schopen zde napsat přesný produkt a finanční skupinu, je to dle mého téma, na kterém se má shodnout zvolené zastupitelstvo napříč celým politickým spektrem.
3) nebojte, vize máme, proto jsme zde :-) těžko lze očekávat, že zde budeme podrobně rozepisovat náš připravovaný program, to nikdo 5 měsíců před volbami neudělá... můj článek měl opravdu charakter seznamovací, aby sousedé z naší MČ věděli, že na trojce existují i jiné politické subjekty než jen ty, které jsou zastoupeny v zastupitelstvu či případně v Poslanecké sněmovně. To, že máte na dané věci jiný názor, je v demokratické společnosti jev běžný, který pak nejlépe vyjádříte vhozením volebního lístku do volební urny.
4) tržní nájemné vs. prodej bytových jednotek - opětovně politické téma, na kterém se neshodneme. Ačkoliv jak jsem již výše naznačoval, o tržním nájemném se můžeme bavit, jsem zastáncem prodeje bytových jednotek. Soukromí vlastníci se vždy o svůj majetek budou starat starostlivěji a lépe než-li obec.
5) nevím, že bych ve svém článku kritizoval nezveřejňování usnesení rady (potažmo zastupitelstva) či smluv... To, že MČ udělala v této problematice oproti minulým obdobím významný krok k lepšímu, je nezpochybnitelný fakt. To jsem však již přiznával v minulých diskusích a jsem tomu skutečně rád. Ale když jsme u těch smluv, kolik občanů o tomto ví? Je nějaký odkaz na registr na webových stránkách MČ? Osobně jsem ho nedohledal. A nebudu zde opakovat své připomínky k registru, které jsem již v minulosti psal. Pokud vím, v článku transparentnost byla mířena na oblast zadávání veřejných zakázek malého rozsahu.
Hezký sváteční den všem!!!


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dlouhé, ale prázdné

8.5.2014 17:48 vložil Janek

Pokud Vám tedy dobře rozumím, Vaší vizí je všechny byty i nebyty ve vlastnictví Prahy 3 prodat a peníze uložit do banky.
To mi nepřijde jako dobrý nápad.

Děkuji za rozhovor.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dlouhé, ale prázdné

9.5.2014 10:37 vložil MojmírMikuláš

Nezlobte se Janku, ale mám trochu pocit, že příspěvky pana Štampacha pořádně nečtete a opakujete své stručné teze.
Komunální volby jsou až takřka za půl roku.. Svobodní určitě mají ucelené představy o fungování radnice a prioritách pro Prahu 3. A samozřejmě je budeme zřetelně prezentovat, ale bude to oficiální formou a ne prostřednictvím diskuse na Kauze3. Ale to vše má svůj čas.
Upřímně s Vámi budeme velmi rádi a konkrétně (!) diskutovat osobně v rámci podzimní kontaktní kampaně (alespoň uvidíme reálného Janka či Kardinála a nejen nicneříkající nick, za kterým může být skryt třeba Hurda :-)
Teď aktuálně jsou za 14 dní volby do EP a momentálně se většina Svobodných věnuje hlavně kampani "Posvítíme si na euronesmysly" http://ep2014.svobodni.cz/
Pokud si zatím chcete rozšířit představy o Svobodných mimo oficiální "propagandu", tak doporučuji tento včerejší článek od nezávislého novináře http://echo24.cz/a/wBkqh/svobodni-jedine-misto-kde-to-dnes-na-pravici-aspon-bubla
Také děkuji za rozhovor.
Mojmír Mikuláš, rodilý Žižkovák


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dlouhé, ale prázdné

9.5.2014 14:06 vložil Janek

Tak nejprve k tomu nečtení.

6.5.2014 18:39 vložil Mojmír Mikuláš
Já osobně nevidím důvod proč by měla MČ P3 hromadit majetek a vlastnit stovky bytů. A ano, byl bych pro jejich privatizaci.

8.5.2014 13:06 vložil Tomáš Štampach
Ačkoliv jak jsem již výše naznačoval, o tržním nájemném se můžeme bavit, jsem zastáncem prodeje bytových jednotek. Soukromí vlastníci se vždy o svůj majetek budou starat starostlivěji a lépe než-li obec.
Uložení přebytkových financí - existuje spousta konzervativních fondů, kde MČ může mít uloženy finance s minimálním rizikem. V současné chvíli Vám nejsem schopen zde napsat přesný produkt a finanční skupinu, je to dle mého téma, na kterém se má shodnout zvolené zastupitelstvo napříč celým politickým spektrem.

---
Jinak máte pravdu. Jsem záludným anonymem. Možná jsem jak říkáte Pavel Hurda, nebo dokonce Matěj Stropnický. Ale mohl bych být i starostkou Hujovou, exstarostkou Kozumplíkovou, nebo duchem Karla Hartiga.

Je to však důležité? Mé příspěvky nejsou vulgární a jsou k věci. Tak se nestarejte.

Snažil jsem se jen poukázat, že jedna věc jsou volební hesla, negace v obecné rovině, či svícení na „euronesmysly“ a druhá věc je řešit konkrétní věci konstruktivními návrhy. Musím říci, že jste mě Vy, ani pan Štampach nepřesvědčili, že to máte za mák promyšlené. Snažíte se na Prahu 3 aplikovat postoje pana Macha, ale nezapadá Vám to s místní realitou. Ale jak sám říkáte... volby jsou až za půl roku.

Děkuji za rozhovor a přeji pěkný víkend. Janek


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dlouhé, ale prázdné

11.5.2014 15:22 vložil Tomáš Štampach

Vážený Janku,
nejspíše jste svým závěrem minulého příspěvku vystihl vše podstatné. Je zřejmé, že já i pan Mikuláš přenášíme do komunální politiky teze a program Strany svobodných občanů (nepersonifikoval bych to na pana předsedu Macha). Kdyby tomu tak nebylo, asi by to bylo zvláštní... :-)
To, že Vám program Svobodných třeba nepřijde sympatický a máte jiné názory, tak stěží Vám pak může být blízký náš chystaný program do komunálních voleb a zdá se Vám pak tedy nepromyšlený. Třeba Vás ale během zbývajícího půlroku do voleb překvapíme a přesvědčíme o opaku.
Rovněž i já Vám děkuji za Vaše názory a zároveň za věcnou a slušnou diskusi!!!
T. Štampach


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dlouhé, ale prázdné

12.5.2014 08:49 vložil Kardinál Fabio Pigliapoco

Tedy za sebe mohu říci, že mi teze Svobodných přijdou celkem sympatické. Jenže Vy jste v článku neprezentoval teze, ale zcela konkrétní návrhy. To je obrovský rozdíl.
Pro mě je to známka, že jste se zatím myšlenkově nedostali dále, než přes ty teze - to je nebezpečně málo.


Reagovat  Reagovat s citací


Když máme dnes ty volby...

23.5.2014 13:32 vložil Michal Konvička

Velmi trefný článek ohledně kampaně Svobodných, doporučuji...http://demagogcz.blog.ihned.cz/c1-62222390-svobodne-nesmysly


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Když máme dnes ty volby...

24.5.2014 20:57 vložil Tomáš Štampach

Vážený pane Konvičko,
úmyslně reaguji až po volbách. Měl jsem za to, že kauza 3 je zaměřena na lokální problematiku a politiku naší MČ, ve Vašem odkaze jaksi jedno i druhé postrádám ;-)
Ale přesto Vám za toto děkuji, je vidět, že Svobodní svoji rostoucí popularitou začínají již pár lidem hodně ležet v žaludku, holt konkurence není asi moc vítána...
A závěrem, když jste u toho demagogu, tak třeba toto by Vás taky mohlo zajímat - http://demagog.cz/diskusie/261/volby-do-evropskeho-parlamentu-iii
S pozdravem

Tomáš Štampach


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dlouhé, ale prázdné

13.5.2014 09:38 vložil Jirka Ptáček

Dobrý den,
v jednom bodě Vám musím dát za pravdu. Na webu Prahy 3 není odkaz na zmíněný registr smluv. Řekl bych, že to není zlý úmysl - ostatně s tím registrem se Praha 3 chlubila v RN i zde na Kauze 3.

Tedy v návaznosti na Vaši připomínku jsem se obrátil na správce webu a ten mi slíbil, že odkaz doplní co nejdříve. Podobné podněty na zlepšení může zaslat každý - tedy i Vy osobně. Nehledejme ve všem politiku :-)

Jirka P.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: dlouhé, ale prázdné

13.5.2014 14:18 vložil Tomáš Štampach

Vážený pane Ptáčku,
děkuji za Vaši informaci a zajištění nápravy :-) Jsem potěšen, že slušně vedená diskuse a případně vznesené připomínky vedou ke zlepšení informovanosti občanů.
Ještě jednou děkuji a přeji hezký zbytek dne

T. Štampach


Reagovat  Reagovat s citací


radní

25.5.2014 23:25 vložil jarovan

Kdo tipujete, že se ujme role být 3 měsíce radním.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama