Diskuse

Pozná to někdo?

Vložit nový příspěvek

Pohled Baranovou ulicí dolů

27.11.2012 21:39 vložil Václav Procházka

Fotografie je z Baranovy ulice, ten kluk s károu stojí před domem č.p. 674, č.o. 27.
Vlevo s kopce dolu, za příčnou ulicí je budova s kulatým rohem = škola v Lupáčově ulici a úplně v pozadí je zřejmě komín jakési továrničky na úpatí Vítkova u železniční trati. Dnes ten dlouhý výhled cloní panelový dům.
Víte, že asanaci Žižkova vlastně „spustily“ v těchto místech spoje v letech 1968 až leden 1970, když budovali spojovací podzemní tunel pro telefonní kabely mezi budovami ve Fibichově ulici č. 21 (stará mezinárodní a meziměstská telefonní ústředna) a plánovanou novou budovou na Olšanské ul. č. 6? Razící práce v podzemí poškodily několik domů v Táboritské ulici tak, že musely být strženy a bylo to - vniklo místo pro tento dům i další nové stavby v jeho okolí :-)

Potěšili jste mě. Díky za zajímavý námět k přemýšlení i ke vzpomínkám.
S pozdravem
Procházka


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Pohled Baranovou ulicí dolů

28.11.2012 19:55 vložil Michal Vronský

Dobrý den,
to je docela zajímavé s těmi telefonními kabely. Jsem přesvědčen, že asanaci Žižkova prosadila betonářská lobby, která v centrálně plánované ekonomice, potřebovala udat své výrobky. Podle toho co píšete by se možná asanovalo jinde nebo vůbec...
Pokud je to v pozadí komín, pak je to komín žižkovské elektrárny, která bývala v těchto místech... Fotografie byla pořízena před rokem 1925 a to elektrárenský komín ještě stál. Budova elektrárny stojí dodnes, později sloužila jako známá tržnice, dnes je tam bowling, masážní centrum a klub Matrix.


Reagovat  Reagovat s citací


Re2: Pohled Baranovou ulicí dolů

1.12.2012 22:57 vložil Procházka

Ano, asanaci nevymysleli lidé od spojů, provedla by se tak jako tak, ale zde byla nutnost, s tou náhradou starých domů novými, začít. Na tomto kousku Žižkova, ne na celém Žižkově, ne v Praze atd. Neznám původní plány a harmonogram asanace starého Žižkova, kde se mělo začít a jaký byl konečný cíl. Mohlo by to být zajímavé čtení. Vize asanovaného Žižkova a porovnání se současnou developerskou vizí.
Nevíte jestli někde nejsou fotografie Olšanské ulice ještě bez ÚTB Olšanská 6.


Reagovat  Reagovat s citací


Kde to je?

22.11.2012 11:12 vložil Standa Horský

Dobrý den, mohla by to být ul. Baranova, vlevo dole je škola Lupáčova


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Kde to je?

22.11.2012 13:45 vložil Michal Vronský

Dobrý den,

je to přesně tak, jak píšete - je to Baranova ulice. Včera večer se na facebooku rozjelo velké pátrání a společně jsme to dali dohromady. Ještě jednou díky všem.


Reagovat  Reagovat s citací


Že by?

21.11.2012 22:50 vložil faďýk

Dobrý den, dle mého se jedná o pohled z Vratislavovy do Lupáčovy ulice. http://goo.gl/maps/II4t2


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama