Radnice může zrušit tři školy

Přesto, že se na radnici Prahy 3 rozpadla vládnoucí koalice a vznikla nová, nic se nezmění

Přežijí tři základní školy, které měla žižkovská radnice v plánu zrušit? Zprůhlední se vynakládání peněz z obecní kasy? Opozice na žižkovské radnici se obává, že ne.

Žižkov - Ještě minulý týden opoziční strana - Demokraté Jana Kasla (DJK) - počítala s tím, že se podle nich zhoršující poměry na žižkovské radnici radikálně změní. Teď se však obává, že ne.
Když se před několika týdny po rozpadu radniční koalice ODS a ČSSD dohodli demokraté s druhou jmenovanou stranou na novém spojenectví a celý pakt všichni - 19 lidí - stvrdili svým podpisem, nikdo z nich netušil, že je to celé nanic.
Na zítřejším zastupitelstvu měl být odvolán starosta, jeho zástupci i radní. Jenomže na poslední chvíli se zastupitel Miroslav Procházka (DJK) rozhodl, že novou koalici, ač se pod ni též podepsal, nepodpoří. A tím ani odvolání vedení radnice.
"Ano, podepsal jsem to. Ale ve chvíli, kdy jsem se v té věci ne zcela orientoval. Stalo se to ze dne na den," argumentoval Miroslav Procházka. Vzápětí si však protiřečí: "Nepovažuji se za člověka, který se rozhoduje bez rozvahy a ukvapeně," zdůrazňoval několikrát.
Procházka se netajil s tím, že byl v posledních dnech pod velkým tlakem. Odmítá však, že by své rozhodnutí měnil kvůli tomu.
"Vystoupil jsem z klubu demokratů a do žádného jiného v současné době vstupovat nebudu. Chci jednat jen podle svého svědomí, a ne podle stranické disciplíny," dodal Procházka.
Opozičníci však jeho rozhodnutí vnímají jako zradu. "Je naprosto nepochopitelné, že během tak krátké doby úplně obrátí. Nejdříve do toho jde s námi a vzápětí proti nám," krčí rameny zastupitel Ivo Zeman z Kaslových demokratů.
A co z toho vyplývá pro zdejší obyvatele? Například to, že tři základní školy, o jejichž zrušení radnice delší dobu uvažuje, se nepodaří zachránit. Jejich osud může být zpečetěn totiž už zítra. Na programu jednání sice nejsou, stačí však, aby někdo požádal o jeho rozšíření.

reklama